אנטי אוקסידנטים, רדיקלים חופשיים – מה זה בכלל?!

לפני כמה ימים העלתי סרטון בסטורי (אינסטגרם) על פולי הקקאו ובהערת אגב הסברתי שאחד היתרונות שלהם הוא בעובדה שהם מלאים באנטיאוקסידנטים.

ואז שוב אחרי כמה ימים, הכנתי ראפ לארוחת צהריים, הראתי בסטורי את הנבטים שהוספתי, ושוב בהערת אגב הסברתי שהם אנטיאוקסידנטים חשובים מאוד.

פתאום אני מוצאת את עצמי חושבת על זה- שומעים את המילה אנטיאוקסדנטים (אין אדם שלא מכיר את המילה הזו וכמה זה “חשוב” אבל אף פעם לא הסבירו לנו על מה מדובר ולמה זה בכלל חשוב).

אז באתי להסביר לך קצת על הנושא כיוון ששמירה על בריאות הגוף שלנו צריכה להגיע ממקום של ידע, רצון ולא כי “אמרו”.

 

ממה מתחילים?

מהבסיס: מה זה רדיקל החופשי?

רדיקל חופשי היא מולקלה לא יציבה (חסר לה אלקטרון) ובשביל להשיג עוד אלקטרון ולהיות שלם, והוא עושה זאת ע”י גניבת אלקטרונים ממולקולות אחרות.

 

תהליך הגניבה הזה נקרא- חמצון.

 

למה זאת בעיה?

כיוון שכך נוצרות מחלות!
כאשר רדיקל חופשי חודר אל גוף האדם (או נוצר בו), והוא נע בזרם הדם (בו נעים גם הרבה חומרים אחרים), ונניח פוגש כולסטרול, הוא שודד לו אלקטרון ואז הופך אותו לכולסטרול מחומצן. כולסטרול מחומצן, נוטה לשקוע בדפנות העורקים ולהצר אותם. כך נוצרות מחלות לב, התקפי לב וכדומה.

כאשר רדיקל חופשי חודר לתא ומתחיל תהליך שרשרת של גניבת אלקטרונים אחד מהשני, אם התהליך נמשך ואינו נקטע, יש סיכוי שיגנב אלקטרון מאזור ב DNA שאחראי על קצב חלוקת התא, וכשזה קורה, התא מתחלק בלי השגחה ובקרה וזה למעשה גידול סרטני. (כל גידול סרטני מתחיל תמיד מתא אחד בלבד… הטריגר לזה פעמים רבות יהיה רדיקל חופשי שגרם לגניבה).

תהליך החמצון הזה כתוצאה מרדיקלים חופשיים שגונבים אלקטרונים מתרחש כל הזמן    (רדיקלים חופשים מיוצרים גם על ידי הגוף בתהליך חילוף חומרים). אבל עם הגיל, זיהום האויר, איכות מזון ירודה, מזון שרוף, סטרס, עישון, קרינה, חומרי הדברה ועוד מליון גורמים נוספים, כמות הרדיקלים בחופשיים רק הולכת וגדלה אצלנו והנזק הולך וגדל עם הזמן.

אז איך מונעים את תהליך החימצון הזה?

באמצעות אנטיאוקסידנטים = נוגדי חמצון 

לאנטיאוקסידנטים (נוגדי חמצון) יש אלקטרון אחד “ספייר”. כשהוא פוגש רדיקל חופשי הוא נותן לו את האלקטרון המיותר שלו. וכך הוא קוטע את השרשרת של גניבת האלקטרונים.

בואי נדבר תכלס- איך את יכולה להתגבר על הנזק החימצוני?

הגבלה קלורית גם היא תומכת בתהליך (אין בהכרח זה אומר להיות בגרעון קלורי.אלא להמנע ממצב של עודף קלורי). הגבלה קלורית נמצאה שהגדילה את האנזים שאחראי על נטרול הרדיקלים החופשיים. 

כמו כל דבר בחיים אני לא מאמינה בקיצון. אני מאמינה שצריך למצוא את דרך האמצע שתוכלי להתמיד בה ולעשות אותה מרצון ובהנאה.

הדרך הקלה לשלב יותר אנטיאוקסינטים היא ע”י מגוון.

איך נראה מגוון?

 • שלבי יותר פירות וירקות ביום שלך
 • נבטים בסלט או בסנדוויץ (נבטי חמניה ממש טעימים וקראנצ’ים והן אחד המקורות המרוכזים ביותר לנוגדי חמצון והעשירים ביותר מבין כל הנבטים הירוקים)
 • פזרי פולי קקאו על הגלידה
 • שייק ירוק מזין וכיפי, אפשר לשלב ספירולינה גם כן בשייקים וגלידות
 • שלבי פעילות ספורטיבית ביום שלך (הליכה באוויר נקי, אימוני משקולות וכדומה)
 • מצאי את השיטה שעוזרת לך להרגיע לחצים וסטרס יומיומי
 • ודאגי לגוף שלך. תזיני אותו במאכלים כמה שיותר “אמיתיים” וכמה שפחות מעובדים. איפה שניתן כמובן.

הגוף שלך זה הבית היחידי שלך. את רוצה לחיות בו בשלום לא?

2 מחשבות על “אנטי אוקסידנטים, רדיקלים חופשיים – מה זה בכלל?!”

 1. נטע, כתבה כל כך מעניינת וחשובה, את גורמת לי להבין לא רק מה אני עושה לא נכון, אלה בדיוק מירבי מה אני צריכה לעשות כדי לשפר את המצב. תודה.

 2. נטע הירש-כהן

  תודה עדי, איזה כיף לדעת שהצלחתי לדייק לך את הדרך ולעשות בך שינוי דרך המילים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top